Klub Żeglarski Horn Kraków realizując działania związane z profilaktyką społeczną poprzez zapewnienie dostępności oferty sportowej (w tym wydarzeń sportowych) dla dzieci i młodzieży również z niepełnosprawnościami z wykorzystaniem infrastruktury sportowej w Gminie Miejskiej Kraków – jakim jest Przystań Żeglarska Klubu nad Zalewem Bagry Wielkie w Krakowie – przeprowadził w okresie od 1 marca 2024 roku do 30 czerwca 2024 roku na ww. przystani 140 zajęć treningowych (2 godziny), po 35 zajęć dla 4 grup po 10 uczestników:
- Zajęcia akrojogi
- Zajęcia tai chi
- Treningi pamięci i koncentracji
- Treningi mentalne
Dodatkowo sobotnie treningi z przygotowanie do żeglowania/zawodów – teoretyczne i praktyczne treningi zasad i strategii regatowych (14 treningów – 2 godziny, 20 osób)
Powyższe działania prowadziliśmy jako przygotowanie podstawowe i uzupełniające do właściwych treningów żeglarskich na wodzie. Jest to realizacja odkrywania i wzmacniania potencjału zawodników poprzez aktywność sportową, umysłową, i mentalną, gry sportowe i edukacyjne z uwzględnieniem osób ze specjalnymi potrzebami. Zajęcia te są także profilaktyką zagrożeń uzależnieniami naszych czasów (gry komputerowe, telefony, etc). Grupą docelową były dzieci i młodzież w wieku od lat 6, zrzeszone w Klubie, a także młodzi ludzie stawiający pierwsze kroki w żeglarstwie.
Przeprowadzone treningi i działania (w formie gier i zabaw sportowych) miały na celu:
- Wzmacnianie poczucia własnej wartości i rozwijające pasje, odkrywanie nowych obszarów radości i spełnienia.
- odkrywanie, formułowanie marzeń sportowych
- Treningi pamięci zwiększające koncentrację,
- Zwiększanie sprawności podejmowania decyzji i wdrażania ich do realizacji poprzez ćwiczenia praktyczne – jako podstawowy element zwyciężania.
Treningi były szeroko promowane wśród członków Klubu i uczestniczyły w nich dzieci i młodzież trenujący w Klubie (zarówno początkujący jak i zaawansowani), te dodatkowe zajęcia zaowocowały zaangażowaniem nowych dzieci w żeglarstwo i treningi w Klubie.